Dan žena, Women’s day, El dia de la Mujer… Mnogo jezika, a jedno značenje. Svuda u svijetu, svake godine 8. marta se obilježava jedan poseban dan – Dan žena. Dan kada su žene ustale i suprotstavile se sistemu, dan kada su se žene borile za ravnopravnost žena i muškaraca. Dan kada su žene počele da se bore kako bi naše i buduće generacije žena bolje živjele.
Mali čas istorije
Prvi Dan žena je obilježen 1909. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, ali sama ideja o ovom danu je došla mnogo ranije. Prvi protesti žena dogodili su se davne 1857. godine u Njujorku. Žene zaposlene u tekstilnoj industriji su izašle na ulice i javno demonstrirale zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je ubrzo ugušila policija, ali te hrabre žene su osnovale sindikat samo dva mjeseca kasnije.
Jedan od najpoznatijih i najupečatljivijih protesta je bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo ulicama Njujorka zahtjevajući bolje plate, kraće radno vrijeme i pravo glasa.
Godine 1910. desila se prva međunarodna ženska konferencija koja je bila održana u Kopenhagenu, u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila “Međunarodni dan žena” na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin.
Dan žena je međunarodni praznik koji se obilježava 8. marta svake godine. Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog pola. Prvi Dan žena se slavio 28. 2. 1909. u SAD temeljem deklaracije koju je donijela Socijalistička partija Amerike.
Između ostalih važnih istorijskih događaja, njime se obilježava i požar u fabrici Triangle Shirtwaist u (New Yorku 1911. godine) kada je poginulo preko 140 žena. Ideja da se obilježava međunarodni dan žena se prvi put pojavila početkom 20. vijeka u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uslova.
Slijedeće godine je Međunarodni dan žena obilježen od preko milion ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. U predvečerje prvog svjetskog rata žene širom Evrope su održale mirovne demonstracije 8. 3. 1913.
Kako to izgleda danas
Kroz istoriju je ovaj dan gubio, ali i dobijao na snazi. Danas, kada se žene i dalje suočavaju sa mnogobrojnim problemima u društvu, diskriminacijom na poslu i manjkom ravnopravnosti, ovaj dan je i više nego bitan.
Ipak živimo u dobu gdje je položaj žene bolji nego ikada i gdje nije sve tako crno. U mnogim zemljama se više ne obilježava samo 8. mart, već cio mart mjesec. Cio miesec je posvećen ženama i slave se žene koje su promjenile istoriju, žene koje su dale doprinos kako bi danas živjele bolje, ali i sve ostale žene na ovom svijetu, majke, bake, tetke, komšinice, male, velike, tihe, glasne – različite, a jednake.
U današnje vrijeme mnoge svjetske kompanije zapošljavaju sve više žena, mijenjaju se zakoni u korist žena, žene imaju pravo na glas, pravo da budu šta god žele i da rade šta god žele, imaju pravo da budu žene.
Takođe, mnoge kompanije su prepoznale koliko je bitno da podrže žene koje su zaposlene kod njih, kao i druge žene u svojim zemljama, naročito onim koje možda ne mogu same ili nemaju mogućnosti da dobiju ono što im je potrebno.
U toku mjeseca marta fokus je na psihičkom i fizičkom zdravlju žena, pa se tako mnoge kompanije odlučuju da obezbjede ženama besplatne zdravstvene preglede, konsultacije i intervencije.
8. mart i žene u BiH
Bosna i Hercegovina ima istoriju ženskih pobuna i štrajkova.
Prvi štrajk koji su organizovale žene desio se početkom 20. vijeka, u tvornici Ćilima u Sarajevu, kada su se pobunile protiv niskih nadnica. Izdržale su mjesec i po dana, uspjele su čak da im se plata poveća 20 posto. Više od 50 njih je završilo u zatvoru, kazna im je bila tri dana zatvora. Ima i sigurno boljih primjera šptrajkova žena u BiH, ali su se te žene tada, tako neorganizovane, bez ikakvih sindikalnih organizacija jednostavno pobunile, jer su bile strašno eksploatisane, jako slabo plaćene i izdržale su sve torture i ostale kod svog stava.
Ujedinjene nacije su 1977. godine donijeli rezoluciju o redovnom obilježavanju 8. marta kao Međunarodnog dana žena.
Ipak, u BiH postoji još mnogo stvari koje treba da se promjene kako bi se unaprijedila ženska prava i kako bi žene dobile ono što zaslužuju – pravo na socijalnu, ekonomsku i političku ravnopravnost. Pravo da se rasterete „ženskih poslova“ koji se po inerciji cijelog društva tako smatraju.
Ne dozvolite da 8. mart izgubi smisao i da bude samo jedan dan u godini kada ćete ženama u svojoj okolini kupiti cvijet i čestitati njihov dan. Poštujte ih, cijenite njihov rad i pokažite zahvalnost za sve što rade i za sve što jesu u vašem životu i ostalih dana u godini.