Djeca od rođenja jačaju imunitet boreći se protiv kontinuirane serije klica, virusa i drugih organizama, zbog čega mnogi pedijatri od šest do osam prehlada godišnje smatraju normalnim.
Međutim, uz zdrave navike, kao što su vježbanje, unos više voća i povrća, kao i duže spavanje možete ojačati imunitet mališana.
Iako je pojava prehlade, gripa ili upale uha normalna nekoliko puta godišnje, uz odgovarajuće životne navike, rizik od njihove pojave može se smanjiti na minimum.
Takođe, formiranje zdravih navika u ranom djetinjstvu može koristiti imunitetu i ukupnom zdravlju djeteta i kasnije u životu.
Unos više voća i povrća
Mrkva, mahune, narandže i jagode sadrže karotenoide koji su fitonutrijenti, a koji jačaju imunitet. Fitonutrijenti mogu povećati tjelesnu proizvodnju bijelih krvnih zrnaca i interferona, antitjiela koja prekrivaju ćelijske površine, blokirajući viruse u organizmu.
Istraživanja pokazuju da prehrana bogata fitonutrijentima takođe može da zaštiti od hroničnih bolesti kao što su rak i bolesti srca kada odrastu.
Duže vrijeme spavanja
Istraživanja na odraslima pokazuju da uskraćivanje sna može prouzrokovati osjetljivost na bolesti smanjenjem prirodnih ćelija koje napadaju mikrobe i ćelije raka. Isto važi i za djecu. Djeca u vrtićima posebno su izložena riziku od nedostatka sna, jer im sve dnevne aktivnosti mogu otežati spavanje.
Koliko sna treba djeci? Djeci u periodu 1-2 godine je potrebno 11-14 sati, a predškolcima 10-13 sati.
Dojenje djeteta
Majčino mlijeko sadrži antitjela koja povećavaju imunitet i broj bijelih krvnih zrnaca. Ona predstavljaju zaštitnike protiv upala uha, alergija, upale pluća, meningitisa i infekcija mokraćnog sistema.
Kolostrum, gusta žućkasta tečnost koja se izlučuje prvih dana nakon poroda, izuzetno je bogat proteinima, sadrži vitamine A i E, te karoten i mliječni šećer, a veoma važan sastojak su i imunoglobulini, leukociti i antitijela protiv virusa i bakterija koji novorođenče štite od infekcije.
Istraživanja pokazuju da dojenje takođe može ojačati mozak vaše bebe i pomoći joj u zaštiti od dijabetesa, Kronove bolesti, kolitisa i određenih oblika raka kasnije u životu. Ako je moguće, težite dojenju najmanje prva dva-tri mjeseca kako biste nadopunili imunitet koji je vaša beba dobila u materici.
Vježbanje
Prema istraživanjima, vježbanje povećava broj prirodnih ćelija koje štite organizam kod odraslih – a redovne aktivnosti i djeci mogu koristiti na isti način. Da biste kod djece stvorili cjeloživotnu naviku, budite dobar uzor i vježbajte sa svojom djecom.
Zaštita od širenja klica
Borba protiv klica tehnički ne ojačava imunitet, ali to je sjajan način da smanjite stres koji ugrožava imunološki sistem vašeg djeteta. Pazite da djeca često peru ruke i to sapunom. Trebalo bi obratiti posebnu pažnju na njihovu higijenu prije i nakon svakog obroka i nakon igranja napolju, poslije korišćenja kupatila i po dolasku kući iz vrtića.
Ne izlažite dijete pasivnom pušenju
Djeca su osjetljivija od odraslih na štetne učinke pasivnog pušenja jer brže dišu, a i dječiji detoksikacijski sistem je slabije razvijen. Dim cigarete sadrži više od 4000 toksina. Pasivno pušenje kod djece povećava rizik od SIDS-a (sindroma iznenadne smrti dojenčeta), bronhitisa, upala uha i astme, a može negativno uticati na inteligenciju i neurološki razvoj.
Ne tražite antibiotik bez razloga
Antibiotici liječe bolesti uzrokovane bakterijama, a s obzirom na to da je većina dječiih bolesti uzrokovana virusima, ne tražite od pedijatra da vašem djetetu propiše antibiotik za svaku prehladu ili grlobolju. Neka istraživanja pokazala su da mnogi pedijatri pod pritiskom roditelja, koji misle da uzimanje tog lijeka neće djetetu štetiti, propisuju antibiotike i time zapravo rade veću štetu nego korist. Rezultat toga jeste da bakterije postaju otporne na antibiotike pa je, primjerice, mnogo teže izliječiti upalu uha jer određena bakterija više ne reaguje na standardnu terapiju.
I ne zaboravite vrijeme provoditi u prirodi.