Roditeljstvo je predivno, najljepša životna dužnost koja vas potpuno ispuni. Ali, biti roditelj nije uvijek lako i ponekad zapadnemo u zamku preispitivanja – radimo li sve kako treba i počnemo se upoređivati s idealnim slikama koje se reproduciraju u javnosti i medijima, zbog kojih se ne osjećamo uvijek dobro. Dakle, niste prolupali i niste loši roditelji, a evo pet učinkovitih jednostavnih roditeljskih navika koje će učiniti da se osjećate bolje i zadovoljnije, i vi i vaša djeca:
1. Poštujte svoje dijete kao osobu
Poštujemo starije, poštujemo svoje partnere, ali pomisao na poštovanje djece u početku djeluje pomalo čudno. Ali upravo to je još jedan razlog više da djeci iskažete poštovanje u svakodnevnim interakcijama. Djeca će se zbog toga osjećati saslušanim, osjećaće se voljeno i naučiće kako poštovati druge kroz vaš primjer.
2. Njegujte samostalnost svog djeteta
Kada je nekome jako stalo do djeteta ili člana porodice, teško je gledati ih kako se muče – ljudski je da im se uskoči u pomoć! To nije uvijek korisno u djetetovom procesu učenja, njegovom samopouzdanju i njegovoj unutrašnjoj motivaciji. U vlastitom domu potrebno je da uradite neke promjene kako biste prostor prilagodili djeci. Odnosno, kako bi djeca mogla samostalno da koriste npr. toalet ili kuhinju, ali i ostale prostorije. Djeca vole činjenicu da imaju kontrolu i neovisnost nad osnovnim zadacima, poput pranja ruku ili odlaska na toalet.
3. Podarite im slobodu
Sloboda u granicama, znači dopustiti djetetu da vodi vlastite svakodnevne aktivnosti na temelju svojih interesa. Međutim, postavljanje ograničenja je važno, jer pomažu djetetu da shvati šta jeste, a šta nije prihvatljivo. Svaka aktivnost koja šteti sebi ili drugima bila bi primjer kada treba postaviti ograničenja. Na primjer, u parku prepustite djetetu da odluči kako bi se željelo igrati. Postavite neka ograničenja prije nego što krenete, kao što je recimo “nije u redu ili nije sigurno izlaziti izvan ograde igrališta.”
4. Koristite “velike riječi”, čak i sa malom djecom
Upotreba “velikih riječi” svakodnevno se može primjenjivati kako u učionici, tako i kod kuće. Možda ne morate koristiti riječi kao što su ‘pleonazam’, ali riječ poput enciklopedija, preteča, anomalija, polemika i slične će u veoma kratkom vremenu vam pokazati da se vaše dijete u svakodnevnom životu, upravo zbog toga služi bogatim vokabularom!
5. Uvijek posmatrajte svoju djecu
Podsjetnik za mame i tate – odvojite vrijeme i posmatrajte svoje dijete. U učionici učitelji provode puno vremena gledajući kako djeca komuniciraju s materijalima i stvarima u učionici, ali i jedni s drugima. Ove informacije daju nastavniku/učitelju uvid u jedinstven i zamršen karakter svakog djeteta, pa će zasigurno pomoći i vama da naučite nešto više o samom djetetu, nešto što možda ni dijete samo još ne zna o sebi!
Važno je da roditelji usmjere djecu na ono za što imaju sklonosti i sposobnosti, za što su razvojno zrela i sposobna, a ne na ono što je roditeljsko očekivanje ili je iznad dječijih mogućnosti. Prije svega iskažite poštovanje i interes za ono što dijete radi, čak i kad mislite da je to nevažno.